اهواز - کیانپارس - خیابان پهلوان شرقی- برج جام جم - طبقه 2    3334800 613 98+     شنبه تا چهارشنبه : 18:00 - 20:30

Snapchat Dysmorphia

امروزه دو اپلیکیشن اصلی شبکه های اجتماعی به نام اینستاگرام و اسنپچت ویژگی های متنوعی را که به تغییر در تصاویر کمک می کند ارائه می دهند .

از این رو تصویر و پوستی نرم ، صاف و بدون چین و چروک ارائه می کند . این برنامه ها می توانند اندازه و شکل چشم ها ، بینی و لب ها و ویژگی های فیزیکی را به طور کلی تغییر دهند و اصلاح کنند تا به زیبایی برسند .متقاضیان با استفاده از ویژگی های فوق که منجر به زیبایی چهره می شود ، براساس تصویری که این گونه اپ ها ساخته اند از جراحان تقاضا می کنند که به همین گونه جراحی زیبایی انجام دهند .

بنابراین اصطلاح “Snapchat Dysmorphia” از برنامه های ذکر شده پدیدآمده است که باعث می شود افراد زیادی از آنها استفاده کنند و به دنبال جراحی برای اصلاخ صورت خود براساس آن باشند . این یک نوع از اختلال بد شکلی بدن است و به عنوان نوعی بیماری وسواسی نام برده می شود .

Snapchat
Snapchat

براساس داده های آکادمی جراحان پلاستیک و ترمیمی صورت آمریکا (AAFPRS) ، ۵۵% از جراحان با درخواست های جراحی زیبایی با هدف زیباشدن در شبکه های اجتماعی مواجه شده اند .

این زنگ خطری برای مقامات اجتماعی و متخصصا نبالینی است . زیرا ظاهرهای فیلترشده اغلب ظاهرهای دست نیافتنی هستند . پس این باعث ایجاد زنجیره ای از جراحی های غیر قابل پیش بینی می شود و در نهایت نیز زیبایی مورد نظر دست پیدا نمی کند.

این پلتفرم ها همچنین ممکن است مردم را از انتظارات واقعی از چهره خود به ویژه در سنین نوجوانی دور کند که این می تواند زندگی اجتماعی آنها را به خطر بیندازد و از این رو آنها را وادار به جست و جوی معالجه روانشناختی کند .

برای پیشگیری از پیامد های چنین نقص های جراحی ، پزشک باید از محیط رسانه های اجتماعی و پیامد های آن برای مشاوره بهتر بیماران مطلع شود .

با توجه به اینکه جهان در حال تجربه این خواسته جوانان برا یداشتن یک چهره بی عیب و نقص می باشد ، ما باید نگاهی اساسی به تعارضات مربوط به این اختلال روانی و رفتارهایی برای از بین بردن آنها داشته باشیم .

در این عصر جهانی شدن استفاده از این نوع اپلیکیشن های کاربردی ، یک روال و بخشی قابل انکار از زندگی است . بنابراین به عنوان یک جراح باید سعی کنیم این مشکل روانی را بشناسیم و بیماران را ترغیب کنیم که با کمک روانپزشک این وسواس را درمان کند . با این روش می توانیم خواسته های غیر ممکن و تخیلی را متوقف کنیم .

پ . ن : در صورتی که شما از جمله افرادی هستید که مدام با این گونه اپلیکیشن ها چهره خود را مورد تغییر و ارزیابی قرار می دهید ، قبل از هرگونه اقدام جراحی زیبایی حتما پزشک خود را در جریان این وسواس فکری درخود بگذارید .

برگرفته از مقاله  Snapchat Dysmorphia: A Warning to Cosmetic Surgeons

نویستدگان مقاله : دکتر سید امید کیهان ، دکتر حمیدرضا فلاحی ، دکتر فاطمه خبیر

snapchat Dysmorphia
snapchat Dysmorphia

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.