اهواز - کیانپارس - خیابان پهلوان شرقی- برج جام جم - طبقه 2    3334800 613 98+     شنبه تا چهارشنبه : 18:00 - 20:30

جراحی پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی آخرین راه چاره برای درمان این عارضه است. زیرا پیش از اقدام به این عمل از دارو درمانی استفاده می کنند و اگر نتوانستند با دارو پولیپ بینی را از بین ببرند مجبور می شوند جراحی اندوسکوپیک (جراحی آندوسکوپی سینوس) که همان جراحی پولیپ بینی است را انجام دهند. به کمک این جراحی پولیپ ها از میان برداشته می شوند و معضلاتی که التهاب سینوس ها و پولیپ را به وجود می آوردند، حل می شوند.

جراحی پولیپ بینی

روش انجام جراحی اندوسکوپیک

در این روش جراح ابتدا یک لوله ی کوچک که دارای یک ذره بین و یک دوربین کوچک (اندوسکوپ) است را وارد سوراخ های بینی شما می کند و به سمت حفره های سینوستان هدایت می کند. سپس برای از میان برداشتن پولیپ که مسبب مسدود شدن جریان مایعات از سینوسهای شما است از یک جسم کوچک جهت تراشیدن پولیپ کمک می گیرد.

از دیگر اعمالی که در جراحی اندوسکوپی انجام می شود بزرگتر کردن دهانه ی سینوس هاست که به مسیرهای بینی ختم می شوند. این جراحی غالباً سرپایی صورت می گیرد.

مراقبتهای بعد از جراحی اندوسکوپیک

بعد از انجام این جراحی لازم است که شما چند ساعت زیر نظر کادر درمانی باشید. چنانچه در بینی شما پانسمان به کار رفته باشد بعد از چند ساعت برداشته می شود. اگر خونریزی شما قطع شده باشد، مرخص می شوید و ادامه ی دوران بهبودی را در منزل می گذرانید. اکثر مواقع توصیه ی پزشکان این است که دو هفته پس از انجام این جراحی استراحت کنید. معمولاً بعد از جراحی برای جلوگیری از بازگشت پولیپ بینی اسپری های کورتیکو استروئید تجویز می شوند. همچنین برای سرعت بخشیدن به روند بهبود شستشو با آب نمک به شما پیشنهاد می شود.

راههای جلوگیری از پولیپ بینی پس از جراحی

  • مدیریت آلرژی و آسم: جهت مدیریت آلرژی و آسم به توصیه های دکترتان عمل کنید و اگر توصیه ها کارساز نبودند از او بخواهید برنامه ی درمانی جدیدی به شما بدهد.
  • پرهیز از محرک های بینی: حتی الامکان سعی کنید از استنشاق آلاینده های موجود در هوا نظیر: دود تنباکو، گازهای شیمیایی، گرد و خاک و سایر ذرات ریز، که باعث التهاب و سوزش بینی و سینوس های شما می شود، پرهیز کنید.
  • رعایت بهداشت: چنانچه هوای خانه ی شما خشک است از دستگاه مرطوب کننده ی هوا بهره بگیرید. این دستگاه به مرطوب کردن راههای تنفسی، بهبود جریان مخاط از سینوس ها، پیشگیری از مسدود شدن و التهاب بینی یاری برساند.
  • استفاده از شوینده ی بینی: یک اسپری آب نمک تهیه کنید و به وسیله ی آن مجاری بینی تان را شستشو دهید. با این روش جریان مخاط بهبود می یابد و بینی را عاری از هر گونه محرک می کند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.