اهواز - کیانپارس - خیابان پهلوان شرقی- برج جام جم - طبقه 2    3334800 613 98+     شنبه تا چهارشنبه : 18:00 - 20:30

مقایسه بریج با ایمپلنت

مقایسه بریج با ایمپلنت

مقایسه بریج با ایمپلنت

در سالهای اخیر روشهای جایگزینی دندان پیشرفت گسترده ای کرده اند. دندان کشیده شده و یا افتاده نیاز به جایگزین دارد که می شود از پروتزهای مصنوعی جهت این امر استفاده کرد. در انتخاب روش برای جایگزینی این سؤال برایتان پیش می آید که بریج مناسب شرایط شماست یا ایمپلنت دندان؟ برای پاسخ به این سؤال باید در ابتدا متوجه تفاوت بین این دو شوید. در مقایسه بریج با ایمپلنت معمولا ایمپلنت مناسبتر جلوه می کند ولی گزینه های زیادی برای نتیجه گیری حائز اهمیت هستند که یکی از آنها این است که دندان به تازگی افتاده، کشیده شده یا سالها قبل؟

مقایسه بریج با ایمپلنت
مقایسه بریج با ایمپلنت

گزینه هایی که در انتخاب بین بریج و ایمپلنت حائز اهمیت هستند

امروزه می توان بین بریج و ایمپلنت یکی را برگزید این در حالی است که در گذشته بریج تنها راه درمانی بود. یکی از معضلات بریج این است که فقط جای خالی دندان را درگیر نمی کند بلکه دندانهای مجاور نیز باید تراشیده شوند تا به عنوان تکیه گاه استفاده شوند ولی ایمپلنت یک پروتز مقاوم است که کاری به دندانهای کناری ندارد و به تنهایی در فک قرار داده می شود. تنها در یک صورت است که بریج دندان به ایمپلنت ارجحیت دارد آنهم در شرایطی است که دندانهای کناری دارای پرشدگی زیاد باشند و به روکش یا تاج نیاز داشته باشند.

تفاوت در مراقبتهای دهان و دندان

مراقبت از دهان و دندان در روش ایمپلنت دندان راحت تر از بریج است چرا که بریج حداقل سه تاج به هم وصل شده دارد برای پر کردن فضای خالی دندان، در نتیجه باید در حفظ بهداشت دهان و دندان دقت بیشتری به کار گرفت، علی الخصوص در عمل نخ کشیدن بین دندانها یک مرحله اضافه می شود که در  این مرحله زیر دندان مصنوعی را هم باید تمیز کنیم. مسواک در روش بریج بسیار حائز اهمیت است و هرچه مناسبتر باشد مفیدتر است اما در ایمپلنت پروتز مصنوعی مانند دندانهای طبیعی نظافت می شوند.

ماندگاری بریج بیشتر است یا ایمپلنت؟

ایمپلنت دندان مقاومت بیشتری به نسبت بریج دارد و تا پایان عمر جای دندان طبیعی را می گیرد در حالی که متوسط طول عمر بریج ۱۰ سال است. در روش بریج قسمتی از دندان طبیعی زیر پروتز مصنوعی باقی می ماند و با گذشت زمان در اثر استهلاک و ساییدگی بریج به پایان عمرش نزدیک می شود.

نتیجه گیری

بریج بهتر است یا ایمپلنت؟ پیش از تصمیم گیری نهایی پیشنهاد ما این است که با دکتر فلاحی یک جلسه مشاوره بگذارید زیرا او شرایط دهان شما را می شناسد. درست است که بریج روش درمانی قدیمی و جا افتاده تری به نسبت ایمپلنت است ولی ایمپلنت با گذشت زمان رایج تر شده و حتی در خیلی از مواقع ارجحیت دارد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.