ایمپلنت دندانی

توضیح کلی:

ایمپلنت دندانی از جنس تیتانیوم و آلیاژهای آن می باشد که جایگزین ریشه از دست رفته می شود،بدون آنکه نیاز به تراش دندان های مجاور (پروتز ثابت)ویا مشکلات استفاده از دندان های متحرک داشته باشد.راههای مختلفی برای جایگزینی دندان از دست رفته وجود دارد ولی در حال حاضر ایمپلنت دندانی با توجه به میزان موفقیت درمانی بالای آن به عنوان یکی از بهترین درمان ها برای دندان از دست رفته می باشد. ایمپلنت دندانی مثل دندان های طبیعی نیاز به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دارد و معمولا بیمارانی برای این درمان پذیرفته میشوند که توانایی خوبی در رعایت بهداشتی دهانی داشته باشند و اگر شما برای این درمان انتخاب و پذیرفته شده اید باید خوشحال باشید چرا که نشان می دهد شما از نظر شرایط سلامتی دهان،در وضعیت خوبی به سر میبرید.

نحوه و مدت زمان عمل:

درمان ایمپلنت دندانی شامل ۲ مرحله جراحی کاشت ریشه مصنوعی و پروتزی (تاج دندانی) می باشد.که ابتدا پزشک معالج (جراح)کاشت ریشه مصنوعی را انجام می دهد و پس از جوش خوردن ریشه مصنوعی امکان انجام مرحله پروتزی وجود دارد.تمامی این مراحل در مطب طی یک جراحی سرپایی و با بی حسی موضعی دهان به مدت ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت انجام میشود.

اقدامات قبل از عمل:

مانند بقیه جراحی هایی که در حفره دهان در مطب دندانپزشکی با رعایت اصول بهداشتی و کنترل عفونت انجام می شود،صورت می گیرد و در موارد خاصی نیاز به انجام در بیمارستان می باشد. برای انجام دقیق تر درمان نیاز به تهیه عکس های CBCT  در مرکز رادیولوژی جهت ارزیابی دقیق ناحیه مورد درمان و در نظر گرفتن نواحی آناتومیک مجاور،دندان مجاور و تعیین قطر،طول اینمپلنت دندانی و … وجود دارد و عکس های معمول دندانپزشکی به تنهایی کافی نمی باشد.
مراقبتهای بعد از عمل: انجام مراحل درمان با موفقیت،نیاز به استراحت مطلق وجود ندارد ولی بیمار باید مواردی که پزشک معالج پس از انجام مرحله جراحی به بیمار توصیه می نماید همانند بقیه جراحی های دهان توجه نماید(استفاده از پک یخ بلافاصله پس از انجام جراحی ،رعایت بهداشت دهانی،استفاده از داروهای تجویز شده و …)و نسبت به بقیه جراحی که در دهان انجام میشود،درد و ناراحتی بیشتری ندارد و بر خلاف تصور حتی کمتر می باشد. نیاز به مسواک یا خمیردندان مخصوص ندارد و مسواک و خمیردندان های موجود در بازار کفایت می کند ولی باید از نخ دندانی که امکان تمیز کردن ناحیه بین تاج ایمپلنت دندانی و دندان مجاور را می دهد مثل روکش های دندانی (super floss)استفاده شود.